دمنوش بابونه
0
2
0
0
0
لینک کپی شد

بابونه بهبود عملکرد سیستم گوارش

زمان مطالعه 8 دقیقه

در طول تاریخ دمنوش برخی گیاهان دارویی به عنوان یکی از روش‌های سنتی درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. دمنوش بابونه یکی از چای‌های گیاهی محبوب و با ارزش به شمار می‌رود که از سال‌ها قبل به دلیل خواص دارویی و آرامش‌بخش خود مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

برای خرید دمنوش های گیاهی و اورگانیک هیرکانوش بر روی این صفحه کلیک کن☕

بابونه که در بسیاری از کشورها به عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده است خواص زیادی دارد که به بهبود سلامتی و آرامش ذهن کمک می‌کند. در این مقاله، به بررسی پنج خاصیت بابونه از جمله تسکین دهنده مشکلات گوارشی، آرامش‌بخش عصبی، کاهش التهاب، افزایش ایمنی بدن و بهبود کیفیت خواب می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا به طور دقیق‌تر با خواص شگفت‌انگیز دمنوش بابونه آشنا شویم و بررسی کنیم که چگونه می‌توانید از آن در بهبود سلامتی خود استفاده کنید.

گل بابونه

معرفی گیاه بابونه

بابونه یک گیاه دارویی است که به خانواده Asteraceae و گونه Anthemis متعلق دارد. این گیاه در مناطق گرم و معتدل نیمکره شمالی مانند اروپا و آسیا یافت می‌شود. بوته بابونه دارای شاخه‌های فراوان با گل‌های سفید و زرد رنگ است که برای تهیه دمنوش، عصاره‌ها و عرقیات استفاده می‌شود.

بابونه به عنوان یک گیاه دارویی قدیمی شناخته شده است و قرن‌ها در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. گل‌های بابونه به صورت‌های مختلفی همچون تازه یا خشک شده، دمنوش ها، روغن‌های عطری، اسانس‌ها و عرقیات مصرف می‌شود.

بیشتر بدانیم : دمنوش نعنا راهی برای خدافظی از چاقی

ترکیبات دمنوش بابونه

بابونه یک گیاه دارویی است که از گل‌هایی شبیه به گل‌های مریم‌گلی در خانواده گیاهان Asteraceae به دست می‌آید. از قرن‌ها قبل به عنوان یک روش طبیعی برای درمان تعدادی از بیماری‌ها مصرف می‌شود. دمنوش بابونه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به بهبود سلامت کمک می‌کند و خطر بروز برخی بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. از جمله این آنتی اکسیدان‌ها می‌توان به فلانووئیدها اشاره کرد. دمنوش بابونه را می‌توان به عنوان یک جایگزین بدون کافئین برای چای سیاه یا سبز استفاده کرد. این دمنوش طعم نسبتا شیرین و دلچسبی دارد.

بهبود کیفیت خواب

دمنوش بابونه به دلیل دارا بودن برخی خواص منحصر به فردی ممکن است بر کیفیت خواب نیز تأثیر بگذارد.

این گیاه حاوی آپیژنین است که یک آنتی‌اکسیدان است و به برخی از گیرنده‌های مغزی متصل می‌شود که خواب آلودگی را تحریک می‌کند و بی‌خوابی را کاهش دهد.

تاثیر چای بابونه در یک مطالعه و بر روی زنان پس از زایمان انجام شد. در این مطالعه مشخص شد خانم‌هایی که به مدت دو هفته دمنوش بابونه می‌نوشیدند، کیفیت خواب بهتری نسبت به گروهی که دمنوش بابونه را مصرف نمی‌کردند داشتند. همچنین علائم افسردگی نیز که اغلب با مشکلات خواب در ارتباط است در آنان کاهش یافت. در یک مطالعه دیگر نشان داده شد که افرادی که در طول 28 روز روزانه ۲۷۰ میلی‌گرم عصاره بابونه مصرف می‌کردند نسبت به گروه دیگر ۳ برابر کمتر بیداری شبانه داشتند و ۱۵ دقیقه سریع‌تر به خواب می‌رفتند.

با وجود اینکه این مطالعات یافته‌های خوبی را نشان می‌دهد اما نیاز به مطالعات بیشتری است تا اثرات دمنوش بابونه بر روی خواب به طور دقیق‌تر و قطعی‌تر مشخص شود. با این حال، می‌توانید قبل از خواب دمنوش بابونه بنوشید و تاثیر آن را در کیفیت و سرعت به خواب رفتن خود تجربه کنید.

بهبود عملکرد سیستم گوارش

عملکرد صحیح سیستم گوارش برای سلامت کلی بدن بسیار مهم است. شواهد محدودی نشان می‌دهد که بابونه ممکن است برای تقویت گوارش بهبود بخش باشد و خطر بروز برخی از بیماری‌های معده و روده را کاهش دهد.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد عصاره بابونه ممکن است باعث بهبود مشکلات گوارشی از جمله اسهال شود. این خاصیت به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی آن است.یک مطالعه دیگر نیز نشان داد که بابونه می‌تواند به پیشگیری از زخم معده کمک کند زیرا اسیدیته معده را تنظیم می‌کند و باعث جلوگیری از رشد باکتری‌هایی می‌شود که به تشکیل زخم معده کمک می‌کنند.

همچنین نوشیدن دمنوش بابونه برای بسیاری از افراد باعث کاهش علائم مشکلات گوارشی می‌شود. دمنوش بابونه در گذشته به عنوان یک دارو برای درمان برخی از مشکلات گوارشی مانند تهوع و نفخ استفاده می‌شده است.

خواص گل بابونه

محافظت در برابر برخی از انواع سرطان

آنتی اکسیدان‌های موجود در دمنوش بابونه باعث کاهش خطر بروز برخی از انواع سرطان می‌شوند. بابونه شامل آنتی اکسیدان آپیژنین است. در برخی مطالعات ثابت شده است که آپیژنین قادر به مبارزه با سلول‌های سرطانی به ویژه سلول‌های سرطان پستان، دستگاه گوارش، پوست، پروستات و رحم است.

علاوه بر این، در یک مطالعه دیگری که بر روی 537 نفر انجام شد، مشخص شد که نوشیدن دمنوش بابونه به میزان 2 تا 6 بار در هفته باعث کاهش خطر سرطان تیروئید می‌شود.

تأثیر دمنوش بابونه بر کنترل قند خون

نوشیدن دمنوش بابونه می‌تواند به کاهش سطح قند خون  کمک کند. خواص ضد التهابی آن باعث جلوگیری از آسیب به سلول‌های پانکراس می‌شود. همانطور که می‌دانید سلامت پانکراس بسیار مهم است زیرا این عضو انسولین را تولید می‌کند که این هورمون مسئول تنظیم قند خون است.

در یک مطالعه که ۶۴ فرد مبتلا به دیابت در آن شرکت کرده بودند مشخص شد سطح متوسط قند خون کسانی که به مدت 8 هفته هر روز دمنوش بابونه را همراه با وعده‌های غذایی مصرف می‌کردند به طور قابل توجهی پایین‌تر از کسانی بود که آب می‌نوشیدند.

علاوه بر این، تحقیقات بر روی حیوانات نشان می‌دهد که دمنوش بابونه می‌تواند سطح قند خون ناشتا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین برای پیشگیری از افزایش ناگهانی قند خون پس از وعده‌های غذایی مفید باشد.

بهبود سلامت قلب و عروق

دمنوش بابونه دارای فلانوئیدها است که یک دسته از آنتی اکسیدان‌ها هستند. بررسی‌ها نشان داده است که فلانوئیدها باعث کاهش فشار خون و سطح کلسترول خون می‌شوند که هر دو نشانگرهای مهمی از خطر بیماری قلبی هستند.

یک مطالعه در مورد ۶۴ بیمار دیابتی نشان داد که کسانی که دمنوش بابونه را همراه با وعده‌های غذایی استفاده می‌کردند نسبت به کسانی که آب می‌نوشیدند بهبود قابل توجهی در کلسترول توتال، تری‌گلیسرید و کلسترول بد (LDL) داشتند. هر سه این فاکتورها نقش بسیار مهمی در سلامت قلب و عروق دارند. به طور کلی افزایش کلسترول و تری گلیسیرید ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. نوشیدن دمنوش بابونه به دلیل خواص خود باعث بهبود سلامت قلب و عروق می‌شود.

دمنوش بابونه

کاهش استرس و اضطراب

دمنوش بابونه اثرات مثبتی بر کاهش استرس و افزایش آرامش دارد. ترکیبات آن از جمله بیزابولول به عنوان آرام‌بخش طبیعی عمل می‌کنند و سبب کاهش اضطراب و استرس روزمره می‌شوند.

مطالعات نشان داده است که مصرف دمنوش بابونه می‌تواند سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را کاهش دهد. همچنین، نوشیدن دمنوش خلق و خو و علائم افسردگی را نیز کاهش می‌دهد.

روش تهیه و نوشیدن دمنوش بابونه نیز می‌تواند خود یک روتین آرامش‌بخش و دلچسب باشد. لحظاتی که شما به نوشیدن دمنوش بابونه اختصاص می‌دهید فرصتی را برای کسب آرامش و کاهش استرس‌های روزمره فراهم می‌کند.

به هر حال، مهم است بدانید که هر فرد به طور متفاوت به تأثیرات دمنوش بابونه واکنش نشان می‌دهد، بنابراین بهتر است قبل از شروع مصرف و استفاده مداوم دمنوش بابونه به عنوان روش درمانی برای مشکلات استرس و اضطراب با روانپزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بدانیم: بابونه و سایر گیاهان دارویی

طرز تهیه دمنوش بابونه

توصیه می‌شود تا گیاه بابونه را از فروشگاه معتبر خریداری نمایید. برای تهیه دمنوش بابونه یک قاشق چایخوری از گل‌های بابونه را در یک فنجان آب جوش قرار دهید. سپس مقداری آب را روی گل‌ها بریزید تا گل‌ها ته نشین شوند. پس از این کار فنجان را با یک پارچه تمیز یا یک بشقاب بپوشانید. اجازه دهید گل‌ها به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب بمانند تا دمنوش دم بکشد. سپس می‌توانید دمنوش را صاف کنید. دمنوش بابونه را می‌توان به صورت گرم یا سرد مصرف کرد. همچنین برای طعم دار کردن دمنوش اضافه کردن عسل، مقداری شیر یا مقدار کمی شکر راهکار مناسبی است. می‌توانید دمنوش بابونه را در هر زمان از روز بنوشید و لذت ببرید. توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر دمنوش جدید با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید، به ویژه اگر دارای هرگونه حساسیت یا مشکلات سلامتی خاصی هستید.

جمع بندی

چای بابونه یکی از نوشیدنی‌های محبوب با خواص سلامتی متعدد است. این چای دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند به بهبود سلامت کمک کند و خطر برخی از بیماری‌ها را کاهش دهد. یکی از خواص سلامتی دمنوش بابونه ارتقای کیفیت خواب است. ترکیبات آن می‌توانند به کاهش بی خوابی و بهبود کیفیت خواب کمک کنند

مصرف دمنوش بابونه برای بهبود سلامت دستگاه گوارش نیز مفید است. خواص ضد التهابی آن می‌تواند به جلوگیری از اسهال و زخم معده کمک کند و همچنین مشکلات گوارشی مانند تهوع و گاز را تسکین دهد. با توجه به دارا بودن آنتی اکسیدان‌ها، دمنوش بابونه ممکن است در پیشگیری از برخی از انواع سرطان مؤثر باشد. علاوه بر این مشاهده شده است که دمنوش بابونه باعث کنترل قند خون به ویژه در افراد دیابتی می‌شود.

در نهایت، دمنوش بابونه باعث بهبود سلامت قلب و عروق می‌شود زیرا دارای فلانوئیدهاست که بر روی فشار خون و سطح کلسترول تاثیر قابل توجهی دارند. با توجه به موارد ذکر شده مصرف دمنوش بابونه می‌تواند به بهبود سلامت کمک کند.

2دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

الاهه گفت:

همونجور که توی این مقاله گفتین بابونه میتونه روی ارامش اعصاب و بهبود کیفیت خواب تاثیر بزاره ، اگه امکانش هست دمنوش های دیگه ای هم معرفی کنید که برای اروم شدن و خواب خوب تاثیر گذار باشه. مرسی

سپیده مهدی پور گفت:

بله دوست عزیز می تونید برای اطلاع از انواع دمنوش های خواب اور و دمنوش آرامش اعصاب رو لینک های مرتبط کلیک کنید.