پی‌ آر‌ پی صورت
0
2
0
0
0
لینک کپی شد

پی‌ آر‌ پی صورت چیست و چگونه باعث جوانسازی پوست می‌شود؟

زمان مطالعه 6 دقیقه

داشتن پوستی شاداب و سالم همواره دغدغه‌ی بسیاری از علاقمندان به زیبایی است و تعدد روش های موجود در این زمینه تصمیم گیری برای افراد را سخت کرده. تزریق چربی به صورت، تزریق ژل، جراحی‌های تهاجمی و… از جمله‌ی این روش‌ها است.

یکی از این روش‌های محبوب جوان‌سازی و ترمیم بافت آسیب دیده‌ی پوست صورت تزریق پی‌ آر‌ پی یا پلاسمای غنی از پلاکت است.

به صورت کلی پلاکت‌ها قسمتی از خون هستند که به دلیل داشتن پروتئین به ترمیم بافت آسیب دیده و بهبود سریع‌تر زخم بدن کمک می‌کنند و درمان پی‌ آر‌ پی یکی از روش های کاربردی برای ترمیم زخم‌های بعد از جراحی است. این روش که از سلول‌های خون خود فرد استفاده می‌کند، دوره‌ی نقاهت و بهبودی نسبتا کوتاهی دارد.

اخیرا پزشکان دریافتند که تزریق پی‌ آر پی برای رفع چین و چروک و جای لک پوستی هم بسیار موثر است.

پی‌ آر‌ پی چطور انجام می‌شود؟

اساس این روش درمانی با جداسازی پلاسما از خون و تغلیظ پلاسما با پلاکت بیشتر است. به بیان ساده تر به درمان با خون غلیظ شده با پلاکت پی‌آر‌پی می گویند. پزشک معالج قبل از تزریق صورت یا محل تزریق را کاملا بی حس میکند تا فرد دچار درد و سوزش نشود. بعد ازینکه پوست صورت کاملا با هیالورونیک اسید هیدراته شد، پروسه‌ی تزریق شروع می‌شود.

محققان هنوز مکانیسم دقیق و دلیل اثرگذاری این روش را کشف نکردند اما طبق نتایج متعدد این تزریق با تحریک بافت های آسیب دیده به سرعت ترمیم و کاهش دوران نقاهت در جراحت‌ها، تسریع رشد مو ، رفع جای لک، جوش و جوان سازی پوست کمک بسیاری می‌کند.

پی‌آر‌پی چطور انجام میشود؟

شما می‌توانید برای خرید دمنوش لاغری ارگانیک و با کیفیت بالا از هیرکانوش از لینک قبل اقدام کنید.

پلاسما و پلاکت چیست؟

پلاسما قسمت مایع زرد زنگ و شفاف خون است که عمدتا از آب و پروتئین تشکیل شده. پلاکت یکی از سلول های خونی است که نقش مهمی در انعقاد خون دارد. همچنین پلاکت‌ها نقش مهمی در بازسازی و احیای بافت سلولی دارند.

نقش و کاربردهای مختلف پی‌ آر‌ پی

اثر پی‌ آر‌ پی روی پوست صورت

پی‌آر‌پی جزء دسته‌ی روش‌های درمانی ترمیم کننده محسوب می‌شود.

این روش می‌تواند بافت‌های آسیب دیده را بهبود ببخشد و با تحریک سلول‌های پوستی، به کلاژن سازی بیشتر کمک کند و قسمت‌های آسیب دیده را به شادابی قبل برگرداند.اگر صورت شما پر از لک و جای جوش است، برای درمان جوش صورت و رفع لک های پوستی می‌توانید از پی‌آر‌پی استفاده کنید.

کاشت مو و پی‌ آر‌ پی

هنگام کاشت مو با تزریق پی ار پی به ان ناحیه روند بهبود جای زخم ها و جایگیری گرافت ها سریع تر انجام میشود. همینطور دیده شده این تزریق به سرعت رشد موی کاشته شده هم کمک می کند.

نقش پی‌ آر‌ پی در درمان جای زخم و جراحت

همان طور که قبل تر هم اشاره شد، به دلیل نقش چشمگیری که پلاکت ها در ترمیم جای زخم دارند، این روش برای تسریع روند خوب شدن جای جراحت و زخم بسیار موثر است.

درمان جای زخم و جراحت با پی‌آر‌پی

 

درمان آرتروز و التهابات مفصل و زانو با PRP

طبق نتایج تحقیقات تزریق پی‌آر‌پی در درمان درد‌های التهابی مثل التهابات مفصلی و آرتروز زانو بسیار تاثیرگذار است. اگرچه این اثربخشی به طور گسترده اثبات نشده اما طبق مطالعات موردی اخیر، روش درمانی پلاکت غنی از پلاسما یا همان پی‌آر‌پی به کاهش التهابات مفصلی کمک کرده. همینطور در تعدادی از نمونه ها، پی‌آر‌پی با وجود اینکه تاثیری بر بازسازی غضروف برای بیماران نداشت اما روند آسیب دیدن مفاصل را بدتر هم نکرد . این خود نتیجه ی حائز اهمیتی است زیرا بیماری آرتروز معمولا با گذشت هرسال حدود چهار تا شش درصد بافت مفاصل را فرسوده تر می‌کند.

درمان ارتروز و التهابات مفصل و زانو با پی‌آرپی

در برخی موارد هم بیماران با ترکیب این روش با متدهای دیگر مثل فیزیوتراپی بهترین نتیجه را گرفتند.

مرغوب ترین دمنوش‌های گیاهی را از هیرکانوش خریداری کنید.

بهترین زمان تزریق پی‌ آر پی

برای پاسخ به این سوال باید اول مشخص شود قصد شما از این تزریق چیست. با توجه به نتایج تحقیقات چهارده روز بعد از ایجاد زخم یا جای جراحت ، بهترین زمان تزریق است. با وجود اینکه حداکثر سنی برای این درمان وجود ندارد، اما اکثر کاندید‌هایی که بیشترین نتیجه را می‌گیرند، نهایتا سی ساله هستند.

چه افرادی کاندید بهتری برای تزریق پی‌ آر‌ پی هستند؟

درمان با پلاکت غنی از پلاسما جزو روش‌های درمانی کم خطر و کم ریسک محسوب می‌شود و به دلیل طبیعی بودن روند درمان و کمتر تهاجمی بودن پروسه، تقریبا هر شخصی با هر سابقه و پیشینه‌ی درمانی‌ای می‌تواند برای آن اقدام کند.

مزیت پی‌ آر پی تراپی

پی‌آرپی به عنوان یک درمان کم ریسک و غیر تهاجهی، مزایای بسیاری نسبت به دیگر روش‌های مشابه دارد. پی ار پی با تحریک بافت سلولی، روند کلاژن سازی پوست صورت را که از بیست و پنج سالگی به تدریج کاهش یافته را سریع تر می‌‍کند و الاستیسیته‌ی پوست را بیشتر می‌کند. همینطور خطوط و تیرگی‌های بافت پوست و زیر چشم را کمتر می‌کند. پلاکت غنی از پلاسما در سرعت بخشیدن به نتایج کاشت مو نیز نقش بسزایی دارد.

مزیت‌های پی‌آر‌پی

ریسک و معایب تزریق PRP

به دلیل اینکه در تزریق پی‌آرپی از خون خود فرد استفاده می‌شود، معمولا بدن واکنش غیر معمولی به این تزریق نشان نمی‌دهد و از این جهت روش کم خطری محسوب می‌شود. عموما پروسه‌ی درمان هم بسیار ساده است.

مراقبت های قبل وبعد از پی‌ آر پی

  • قبل از انجام تزریق از خوردن دارو و غذاهای رقیق کننده ی خون پرهیز کنید
  • حتما یک وعده ی غذایی سبک میل کنید و مقدار کافی اب بنوشید.
  • بعد از اتمام هم ممکن است محل تزریق کمی ملتهب باشد که از خاراندن و تحریک ان پرهیز کنید .
  • روز بعد از تزریق از مواد شوینده روی پوست استفاده نکنید و با اب خالی صورتتان را بشویید.
  • همین طور خودسرانه از دارو و مسکن برای کاهش درد و التهاب استفاده نکنید.
  • سه الی چهار هفته پس از تزریق می‌توانید روازنه سه تا چهار بار به مدت پانزده دقیقه از یخ برای کاهش التهابات تزریق و همین طور مسکن هایی مثل ناپروکسن و ایبوپروفن استفاده کنید.
  • در این مدت از مصرف سیگار و الکل به شدت خودداری کنید.

مراقبت های قبل وبعد از پی‌آر‌پی

در صورت داشتن بیماری زمینه ای حتما با پزشک معالج مشورت کنید.

 

ماندگاری تزریق پی‌ آر پی چقدر است؟

بسته به نوع پوست و سن افراد، میزان ماندگاری پی‌آرپی روی افراد متفاوت است، اما به طور معمول بین چهار تا شش ماه بعد از تزریق نیاز به تجدید آن دارید.

سخن آخر

امروزه روش های بسیاری برای رسیدن به پوستی سالم و شاداب وجود دارد. در کنار روتین و مراقبت های معمول پوست، برای افرادی که به هر دلیلی دچار آسیب های پوستی شده اند انواع تزریق، بوتاکس و فیلر وجود دارد. پی‌آرپی یا پلاسمای غنی از پلاکت یکی از کم ریسک و تاثیرگذار ترین این روش‌هاست.

اخیرا پی‌آر‌پی صورت که از پلاکت‌های خون خود فرد استفاده می‌کند و دوره‌ی نقاهت کوتاه و اثربخشی بالایی دارد، به  یکی از روش های محبوب جوانسازی پوست تبدیل شده است.

 

2دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

روزا گفت:

پی‌ ار‌ پی صورت علاوه بر جوان سازی جوش صورت رو هم درمان میکنه؟ و سوال دیگه اینکه پی ارپی درد هم داره؟

سپیده مهدی پور گفت:

بله دوست عزیز پی ار پی یک روش درمانی برای جوش است که با استفاده از نورهای خاص بر روی پوست تاثیر میزاره، در مورد درد هم ممکنه در طول جلسات کمی احساس درد یا سوزش وجود داشته باشه ، اما این این احساس درد خیلی خفیف و ملایم هستش.