عوامل و علائم بیماری‌های مقاربتی مردان
0
1
0
0
0
لینک کپی شد

با عوامل و علائم بیماری‌های جنسی مردان آشنا باشیم

زمان مطالعه 5 دقیقه

بیماری‌های جنسی از جمله بیماری‌هایی هستند که شیوع فراوانی دارند. برخی از این بیماری‌ها علامت خاصی ندارند و یا در صورت داشتن علایم به راحتی قابل درمان هستند اما برخی از این بیماری‌ها علاوه بر اینکه بسیار آزار دهنده هستند به صورت مزمن نیز درمی‌آیند و درمان طولانی مدت و سختی دارند و حتی گاهی می‌توانند تهدید کننده حیات فرد نیز باشند. از طرف دیگر برخی از بیماری‌ها مشترک بین زنان و مردان هستند و برخی تنها در آقایان یا خانم‌ها دیده می‌شود. در این مبحث به بررسی بیماری‌های جنسی مردان خواهیم پرداخت.

عوامل ایجاد بیماری‌ های جنسی

بیماری‌های مقاربتی (STDs) می‌توانند مردان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهند این بیماری‌ها می‌توانند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کنند. برخی از این بیماری‌ها به راحتی و با تماس معمولی انتقال پیدا نمی‌کنند، اما برخی از آنها از طریق لمس و تماس پوست به پوست نیز انتقال پیدا می‌کنند.

پیشنهاد ویژه: اگر برای خرید دمنوش اورگانیک نیاز به مشاوره دارید، تیم مشاوره‌ی حرفه‌ای هیرکانوش به صورت رایگان در خدمت شماست.

عوامل مستقیم ایجاد بیماری‌های جنسی در مردان

عوامل متعددی در ایجاد بیماری‌های جنسی نقش دارند، اما می‌توان گفت درصد بالایی از این بیماری‌ها به علت برقراری روابط جنسی محافظت نشده ایجاد می‌شوند. داشتن شریک‌های جنسی متعدد که سلامت آنها مورد تایید نیست، احتمال بروز این بیماری‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
یکی دیگر از علت‌های ایجاد بیماری‌های جنسی، استفاده از سوزن و تجهیزات تزریق مشترک است. این عامل در افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند شیوع بیشتری دارد.

عوامل مستقیم ایجاد بیماری‌های جنسی در مردان

عوامل غیرمستقیم ایجاد بیماری‌های جنسی در مردان

از عوامل غیرمستقیم ایجاد بیماری‌های جنسی مصرف مشروبات الکلی است. این مواد قدرت قضاوت و تصمیم‌گیری فرد را مختل کرده و ریسک‌پذیری جنسی آن‌ها را افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه مصرف این مشروبات توسط مردان بیشتر است، جنس مذکر بیشتر در معرض خطر بیماری از این طریق قرار دارد.
از عوامل فرهنگی ابتلا به بیماری‌های جنسی می‌توان به عدم آگاهی افراد در زمینه ابتلا و انتقال این بیماری‌ها اشاره کرد. به همین علت آگاهی بخشی به اقشار مختلف، به خصوص گروهی از افراد که به آموزش صحیح دسترسی ندارند ضرورت دارد.
پس به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا، درگیر شدن در تماس جنسی با چندین شریک، استفاده نادرست یا عدم استفاده از کاندوم، داشتن تماس جنسی با فردی که سابقه شرکای جنسی او ناشناخته است، سوزن‌های مشترک، به ویژه برای استفاده از مواد مخدر، تماس جنسی با فردی که یک عفونت مقاربتی فعال دارد، انجام فعالیت جنسی در سنین پایین، داشتن سیستم ایمنی ضعیف به دلیل عوامل مختلف از جمله رژیم غذایی نامناسب، استرس یا عدم ورزش از مهمترین علت ایجاد بیماری ‌های جنسی در مردان است.

مطالب مرتبط: اگر تمایل دارید درمورد بیماری‌های مقاربتی در زنان نیز به اطلاعات جامعی دست پیدا کنید، پیشنهاد میکنیم به لینک قبل مراجعه نمایید.

انواع و علائم بیماری‌های جنسی رایج

برخی از بیماری‌های جنسی رایج در مردان عبارتند از:

 • سوزاک: سوزاک بیماری است که توسط باکتری نایسریا گونوره به وجود می‌آید و از طریق تماس جنسی منتقل می شود. علائم این بیماری شامل ادرار دردناک، ترشح از آلت تناسلی و بیضه‌های متورم است.
 • کلامیدیا: این بیماری یک عفونت شایع مقاربتی که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس به وجود می‌آید، این بیماری اغلب بدون علامت است اما وقتی به مرحله ظهور می‌رسد، ادرار دردناک و بیضه‌ها متورم می‌شوند.
 • سیفلیس: سیفلیس بیماری است که توسط باکتری Treponema Pallidum ایجاد می‌شود، این بیماری نیز معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. علایم این بیماری به صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود، اما از شایعترین علایم آن می‌توان زخم یا بثورات در ناحیه تناسلی، علائم شبیه آنفولانزا و ریزش مو را نام برد.
 • تبخال تناسلی: تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می‌شود. علائم این بیماری شامل تاول‌ها یا زخم‌های دردناک در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان است.
 • ویروس پاپیلومای انسانی: HPV پاپلومای انسانی یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. برخی از گونه‌های HPV نیز می‌توانند باعث سرطان مقعد یا آلت تناسلی شوند.
 • ایدز: شاید آشناترین نام در بین بیماری‌های جنسی ایدز باشد. ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) یک وضعیت پزشکی است که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد. این بیماری توسط ویروسی ایجاد می‌شود که به سیستم ایمنی حمله می‌کند و به آن آسیب می‌زند و مبارزه با عفونت ها و بیماری‌ها را برای بدن دشوار می‌کند. ایدز یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به شرایط تهدید کننده زندگی شود.
 • هپاتیتB : این بیماری کبد انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شایع‌ترین روش انتقال آن از راه تماس با خون یا سایر مایعات بدن فرد آلوده است. هپاتیت B در بعضی از افراد هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند اما در صورت مزمن شدن می‌تواند آسیب جدی به کبد بزند و بیماری‌هایی مانند سیروز یا سرطان کبد ایجاد کند.

انواع و علائم بیماری های جنسی رایج

پیشگیری از بیمار‌ی‌های جنسی در مردان

یکی از موثرترین‌ راه‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های جنسی داشتن روابط جنسی محافظت شده است، به این منظور استفاده از کاندوم در هر تماس جنسی انجام توصیه می‌شود. تک همسری و داشتن شریک جنسی که از سلامت او اطمینان دارید یکی دیگر از عوامل مهم در پیشگیری از بیماری ‌های جنسی در مردان است.
توصیه می‌شود افرادی که روابط جنسی متعدد دارند در فواصل زمانی منظم آزمایش‌های روتین بیماری‌های جنسی را انجام دهند تا در صورت بروز بیماری در مراحل اولیه مطلع شده و اقدام به درمان کنند.
از دیگر عوامل پیشگیری از بیماری‌های جنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • عدم استفاده مشترک از سوزن یا سایر تجهیزات تزریق دارو،
 • واکسینه شدن در برابر بیماری‌هایی مانند هپاتیت B،
 • رعایت بهداشت، از جمله شستن دست‌ها قبل و بعد از فعالیت جنسی،
 • اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر قبل یا در حین فعالیت جنسی،
 • اجتناب از تماس جنسی با فردی که علائم قابل مشاهده STD را دارد،
 • مراجعه به مکان‌های مطمئن برای انجام کارهایی که امکان انتقال بیماری وجود دارد از جمله این مکان‌ها می‌توان به مطب های دندانپزشکی و آرایشگاه‌ها اشاره کرد.

مطالب مرتبط: راه های تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی یا HPV

درمان بیماری‌های مقاربتی

با توجه به افزایش زیاد بیماری‌های جنسی در مردان، در دهه‌های اخیر، توجه به علایم این بیماری‌ها و جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها ضروری است. همان‌طور که گفته شد برخی از بیماری‌های جنسی به راحتی قابل درمان هستند، مثلا بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شوند، درحالی‌که برخی دیگر مانند HIV درمان دائمی ندارند و نیاز به مدیریت طولانی مدت دارند، بنابراین باید آگاهی دادن به افراد برای جلوگیری از این بیماری‌ها و داشتن زندگی سالم مورد توجه قرار بگیرد.

1دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

مهناااااا گفت:

در مورد بیماری جنسی زیگیل تناسلی مهترین علائمش چیه هم در مردان هم در زنان؟