رژیم غذایی وگان
0
2
0
0
0
لینک کپی شد

راهنمای جامع رژیم غذایی وگان

زمان مطالعه 9 دقیقه

رژیم وگان یکی از شناخته شده‌ترین رژیم‌ها برای لاغری، کاهش توده چربی، بهبود وضعیت کلی سلامتی بدن و رفع بسیاری از بیماری‌ها است. رژیم وگان از سوی بسیاری از کارشناسان تغدیه و متخصصین قلب و عروق یا سایر گرایش‌های پزشکی به افراد و بیماران توصیه می‌شود. نتیجه رژیم وگان درکوتاه مدت و بلند مدت قابل توجه است و به همین خاطر هر روز تعداد زیادی از افراد تمایل پیدا می‌کنند از رژیم وگان نه تنها به عنوان ابزاری برای بهبود و بازیافت سلامتی، بلکه برای حفظ سلامتی، پیکره‌بندی و بدن‌سازی و بهبود خلق و خو استفاده کنند.

در این متن ما به جستجوی این می‌رویم که اصلاً رژیم وگان چیست؟ چطور بر روی سلامتی و فیزیولوژی بدن ما اثر می‌گذارد؟ و آیا رژیم گیاهخواری همان رژیم وگان است؟ با ما تا انتهای این متن باشید تا با نکات جذابی در این زمینه آشنا شوید.

رژیم غذایی وگان

رژیم وگان (Vegan diet) یکی از شناخته شده‌ترین رژیم‌های غذایی است. این رژیم بر این اساس طراحی شده است که شما از خوردن هر محصول حیوانی مانند گوشت، شیر، تخم مرغ یا سایر فراورده‌هایی که از این مواد به دست می‌آیند بر حذر باشید. شاید این راهکار ساده‌ای به نظر برسد اما باید بدانید که این مفهوم ساده‌ای نیست. چرایی آن به دو علت است:

با یک کلیک به دنیایی از طعم و خواص دمنوش‌ها راه پیدا کنید! اکنون می‌توانید برای خرید دمنوش‌ های متنوع و باکیفیت به سایت هیرکانوش مراجعه کنید، و سلامتی و آرامش را به خانه بیاورید!

وگان یعنی چه

  • تکامل: ما انسان‌ها بر اساس تکامل تبدیل به موجودات همه چیزخوار شده‌ایم و امکان خوردن فراورده‌های گیاهی و حیوانی را داریم. برای این کار لازم است نگاهی به دندان‌های خودتان داشته باشیم. شما دندان‌هایی برای بریدن، جویدن و له کردن مواد غذایی دارید.
  • مواد مغذی: بر اساس منابع غذایی ما، منبع بسیاری از پروتئین‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها از طریق محصولات حیوانی به دست می‌آید. حذف این مواد از رژیم غذایی به معنای از دست دادن حجم بالایی از این مواد است.

تکامل و منابع غذایی جایگزین دو موردی هستند که حفظ رژیم وگان را برای بسیاری از ما سخت می‌کند. اما نگران نباشید، این چالش‌ها راهکاری منطقی و جایگزین پذیری دارد که نتایج بهتر و عالی‌تری برای شما خواهند داشت.

پیشهناد مطالعه: بهترین دمنوش خواب آور را بشناسید

طریقه شروع رژیم غذایی وگان

شاید با خودتان فکر کنید، خوب من شروع می‌کنم به حذف تمام محصولات حیوانی از رژیم غذایی خودم و رژیم وگان خودم را شکل می‌دهم. اما کار به این سادگی نیست. حذف یکباره محصولات حیوانی می‌تواند منجر به کمبود ویتامین، پروتئین‌های مفید و حتی مواد معدنی مهم برای بدن شما شود و شما نتایج بدی از این رژیم دریافت کنید. برای شروع رژیم وگان به نکات زیر دقت کنید:

  • بر خلاف افکار عمومی صرف گیاه خوار شدن به معنای سلامتی نیست. اتفاقاً اضافه شدن ناگهانی مواد گیاهی به رژیم غذایی می‌تواند سبب اختلالات گوارشی برای شما شود.
  • گیاه‌خواری بدون توجه به مواد غذایی مصرفی می‌تواند سبب کمبود شدید مواد معدنی، انرژی روزانه بدن و کاهش شدید توده چربی و پروتئینی شود. پس اصلاً از توصیه‌های خانگی برای شروع استفاده نکنید و حتماً یک برنامه تغذیه متناسب با فیزیولوژی بدن خودتان از یک کارشناس تغذیه دریافت کنید. شاید در روزهای ابتدایی شما مجبور به حفظ محصولات حیوانی در رژیم خود باشید و این واقعیتی انکار ناپذیر است.
  • رژیم وگان یک رژیم غذایی نیست، بلکه یک سبک زندگی، یک استایل متفاوت با آن چیزی است که شما از کودکی شروع کردید. صرف نظر کردن از یک کیک خامه‌ای یا نیمرو صبحانه و یا یک پیتزا گوشت با پنیر اضافه که تست شده و کش می‌آید، شاید برایتان خوشایند نباشد. برای همین ناگهان تارک دنیا نشوید و به همه لذت‌ها پشت نکنید، به مانند هر سبک و استایل زندگی یک ورود تدریجی با پذیرش برای رژیم وگان الزامی و حیاتی است و بهتر است این کار را زیر نظر یک کارشناس تغذیه شروع کنید.

رژیم غذایی وگان و سلامتی به طریق آن

بسیار از کسانی که رژیم وگان خودشان را شروع می‌کنند همیشه با این مسئله روبرو هستند که آیا رژیم وگان واقعاً می‌تواند به سلامتی آن‌ها کمک کند برای پاسخ به این پرسش به چند نکته باید توجه داشته باشید:

آمادگی دستگاه گوارش برای رژیم وگان

همانطور که در ابتدای این متن اشاره شد دستگاه گوارش ما به گونه‌ای تکامل یافته است که می‌تواند انواع غذاهای گیاهی را به خوبی هضم کند. برای همین وارد شدن به یک رژیم وگان برای شما مشکلی را به وجود نمی‌آورد. رژیم وگان به شما کمک می‌کند که بتوانید مسیر آزادسازی قند و چربی‌های مفید را کوتاه‌تر کنید و آب و مواد معدنی بیشتری را به بدن خودتان برسانید. با این حال به مانند انواع رژیم غذایی دیگر یک ورود تدریجی و برنامه‌ریزی شده و مطابق با فیزیولوژی بدنتان را در نظر بگیرید و برای شروع با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

حذف چربی‌ های غیر لازم توسط رژیم وگان

یکی از مزایای اصلی رژیم وگان حذف چربی‌های اضافه در غذاهای حیوانی است. در رژیم غذایی با محصولات حیوانی چه یک نیمرو ساده باشد تا یک کباب اعلای سلطانی و یا حتی یک پیتزای داغ و پر از پنیر، شما حجم زیادی از چربی را وارد بدن خودتان می‌کنید. این چربی‌ها همان دشمنان زیبایی اندام شما، عامل اصلی انسداد عروق و تشکیل سیلولوئیت‌های پوستی هستند. راه فرار از دست این چربی اضافه بسیار سخت است. در عین حال فرآوری محصولات حیوانی نیازمند بهره‌گیری از مواد معدنی مانند نمک و ادویه‌هایی مانند فلفل هستند که هر دو عاملی برای فشار خون بالا و سایر مشکلات گوارشی هستند.

اما در رژیم وگان شما نیازمند پخت و پز چندانی نیست. اغلب غذاهای رژیم وگان با بخار‌پزی، آپ‌پزی و یا حرارت‌های مستقیم آماده می‌شوند و به خاطر طعم‌های ذاتی مواد گیاهی شما به طعم دهنده‌ها و ادویه‌های کمتری نیاز دارید. در کنار این مزایا، مواد گیاهی اغلب خوش هضم هستند و به خاطر وجود فیبر بالا در روده شما ایجاد تراکم، نفخ و یا گرفتگی نمی‌کنند و دفع راحتی را نیز برایتان ایجاد می‌کنند. حجم توده چربی ایجاد شده در رژیم وگان بسیار کم است و به خاطر آزاد و دفع کردن چربی‌های مضر در سلول‌ها به بدن شما اجازه نفس کشیدن و زیباتر شدن را می‌دهد.

پوست شفاف و ریه‌ های باز اولین هدیه رژیم وگان

سلامتی با رژیم غذایی وگان

اولین تجربه کسانی که رژیم وگان را تجربه کرده‌اند این است که بعد از کمتر از یک هفته احساس سبکی در تنفس داشته‌اند. سنگینی معده و روده‌ها به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و خواب شب‌ها بهبود پیدا می‌کند. با ادامه پیدا کردن این رژیم و دفع چربی‌های زائد و املاح ناسالم از خون و پوست، رنگ پوست شفاف‌تر شد و رطوبت بیشتری در آن ایجاد می‌شود.

همچنین حجم آبی که از طریق رژیم وگان به بدن وارد می‌شود بسیار بیشتر از رژیم‌های معمول است و این آب اضافی به رقیق‌تر شدن خون، افزایش دفع مواد زائد از طریق ادرار و بهبود تعریق بدن کمک می‌کند.

احساس خوشحالی و راحتی با دمنوش لاغری! با مراجعه به سایت هیرکانوش دمنوش‌هایی با ترکیبات طبیعی و موثر برای کمک به کاهش وزن و افزایش سلامتی خود کشف کنید!

رژیم غذایی وگان بدون بازگشت

بسیاری از رژیم‌های غذایی مشکل اساسی دارند، بعد از ترک شما درگیر اضافه وزن و برگشت تمامی شرایط پیش از آن‌ها می‌شوید. اما رژیم وگان این کمک را به شما می‌کند که بتوانید به یک وزن تثبت شده برسید و به خاطر تغییر تدریجی استایل زندگی تمایل شما برای تجربه غذاهای حیوانی کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از افرادی که توانسته‌اند رژیم وگان را به انجام برسانند، عنوان کرده‌اند که بعد از این رژیم تمایل آن‌ها برای مصرف گوشت، شیر و تخم مرغ کاهش پیدا می‌کند و به خوبی بوی زهم این مواد را درک می‌کنند.

در عین حال شرایط بدنی بعد از رژیم وگان واقعاً تمایل این افراد برای برگشت به شرایط قبلی را کاهش می‌دهد. برای همین رژیم وگان نه تنها به شما امکان تجربه کردن یک زندگی سالم را می‌دهد، بلکه به شما امکان مدیریت بهتر تغذیه را نیز هدیه می‌دهد، چیزی که در رژیم‌های دیگر کمتر دست یافتنی است.

زمان شروع رژیم وگان برای افراد

شروع رژیم وگان محدود به زمان خاصی نیست. شما می‌توانید برنامه رژیم غذایی وگان خودتان را در هر زمانی شروع کنید و به نتایج مورد نظر برسید.

برای شروع رژیم وگان حتماً موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • زیر نظر یک متخصص تغذیه این رژیم را شروع کنید. فرقی نمی‌کند که شما برای درمان بیماری قلبی خودتان اقدام به دریافت رژیم وگان کرده باشید و یا برای حفظ سلامتی‌تان، در هر صورت باید این رژیم را زیر نظر یک متخصص تغذیه و بر اساس فیزیولوژی بدنی خودتان انجام دهید.
  • حذف ناگهانی غذاهای حیوانی می‌تواند برای تان خطرناک باشد. بدن شما بسیاری از مواد مغذی خودش را از مواد و محصولات حیوانی به دست می‌آورد. حذف این مواد به صورت ناگهانی از رژیم غذایی می‌تواند سبب بروز مشکلاتی برای شما شود. پس باید دانسته به تدریج به سمت رژیم وگان حرکت کنید و به ازای حذف هر منبع حیوانی یک منبع گیاهی جایگزین را در اختیار بدنتان قرار دهید.

شروع رژیم وگان برای افراد

  • رژیم‌های گیاهی می‌تواند سبب کاهش انرژی روزانه بدن شما شود. با حذف چربی و پروتئین‌های حیوانی سطح قابل توجهی از انرژی روزانه خودتان را از دست می‌دهید. اگر برای لاغری اقدام به دریافت رژیم وگان کرده باشید، این موضوع می‌تواند به معنای حذف بیشتر چربی‌های انباشته شده در بدن باشد. اما به یاد داشته باشید که لاغر شدن باید به تدریج صورت گیرد تا بدن دچار بحران چربی‌سوزی نشود. بحران ناشی از حذف ناگهانی منابع انرژی بدن را نسبت به از دست دادن چربی مقاوم می‌کند. برای شروع بدون هیچ سماجتی در حذف و یا برقراری رژیم وگان فقط سعی کنید که میزان مواد گیاهی روزانه خودتان را به تدریج افزایش دهید. به بدن اجازه دهید بدون هیچ فشار و شوکی به این رژیم عادت کند. به قول معروف امپراطوری‌های یک شبه، ساخته نمی‌شوند. پس زمان لازم بین شش ماه تا یک سال را برای رسیدن به نتیجه در نظر داشته باشید.

رژیم گوشت خواری و کاهش وزن سریع و آسان با استفاده از این رژیم معجزه‌آسا🤩

سخن آخر

رژیم وگان به مانند سایر رژیم‌ها به بدن کمک می‌کند که بتواند به سطح مطلوب از سلامتی و بهزیستی خودش برسد. به مانند سایر اقدامات سلامتی این کار باید با نظر متخصص خودش انجام شود. با در اختیار داشتن یک برنامه غذایی خوب، صرف کمی وقت برای جایگزین کردن غذاها و محصولات حیوانی با گیاهی و نیز کمی برنامه‌ریزی، بدن شما می‌تواند از هدیه زیبای سلامتی بر خوردار شود.

بسیاری از کسانی که در رژیم وگان موفق بوده‌اند عنوان کردند که بعد از رژیم وگان تمایلی به محصولات حیوانی ندارند و حفظ شرایط ایجاد شده برایشان لذت بخش بوده است. پس همین امروز با متخصص تغذیه خودتان برای شروع برنامه رژیم وگان‌تان تماس بگیرید. سلامتی در انتظار شماست.

2دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

الهام جعفری گفت:

مرسی از راهنمایی و مطالب خوبتون😊👌
میشه راجب تفاوت رژیم غذایی وگان و وجترین هم راهنمایی کنید؟ کدوم رژیم غذایی برای کاهش وزن و لاغری بهتره؟!

m.mousavi گفت:

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر باشه
بسیاری از افراد باور دارند که وجترین (یا گیاه‌خواری) همون رژیم وگان هست. این صحبت تا حدودی درسته. در واقع در رژیم وگان و وجترین تاکید زیادی بر استفاده کامل از محصولات گیاهی به جای حیوانی میشه. اما تفاوتی که بین این دو هست اینه که رژیم وگان بر این نکته تاکید دارد که تمامی محصولات حیوانی چه به صورت صنعتی و چه مستقیم باید از رژیم غذایی حذف شوند. البته دامنه این حذف کردن فقط محدود به رژیم غذایی نیست، بلکه محصولاتی مانند پوشاک و سایر صنایعی صنعتی و دستی هم هست. فلسفه وگانیسم باور بر این هست که انسان باید به حق حیات حیوانات احترام قائل بشه و تغذیه و معاش انسان نباید منجر به کشته شدن و از بین رفتن حیوانات بشه.
اما در رژیم گیاه‌خواری، اصرار بیشتر بر روی تغذیه از محصولات گیاهی است و موارد دیگر مورد نظر قرار نمی‌گیره. حتی در رژیم گیاه‌خواری و یا وجترین شما تا اندازه‌ای این اجازه را دارید که از محصولات حیوانی به عنوان مکملی برای رژیم غذایی خودتان استفاده کنید. استفاده از سس‌ها، یا روغن‌های حیوانی در این رژیم غیرمجاز نیست و حتی ترکیب غذاهای حیوانات دریایی با سبزیجات هم دیده می‌شه. در واقع تاکید رژیم گیاه‌خواری گنجاندن هر چه بیشتر محصولات گیاهی در رژیم غذایی هست. در حالی که وگان اصرار بی‌چون و چرایی بر حذف هر محصول حیوانی چه در تغذیه و چه در سایر مصارف انسانی داره.
امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه 🙂