دمنوش گیاهی چیست؟
0
0
0
0
0
لینک کپی شد

آرامش را به زندگی خود بازگردانید! همه چیز درباره دمنوش گیاهی

زمان مطالعه 13 دقیقه

در یک صبح سرد زمستانی هنگامی که دمنوش گیاهی دارچین و زنجبیل با عسل را مخلوط کرده‌اید و می‌نوشید، حس گرمای لذت بخشی شما را دربر می‌گیرد. نزدیک به یک قرن از ورود و کاشت چای به ایران می‌گذرد. چای در میان نوشیدنی‌های گرم، یکی از محبو‎ب‌ترین‌ نوشیدنی‌ها برای ایرانیان است. اما چند سالی است که علاقمندی به نوشیدن انواع دمنوش گیاهی میان ایرانیان بیشتر شده و استفاده از دمنوش هم به صورت روزانه و هم به صورت دارویی بسیار رواج پیدا کرده است.

دمنوش گیاهی، به بخش‌هایی از یک گیاه می‌گویند که با ترکیب شدن با آب جوش، آماده نوشیدن می‌شود. این بخش‌ها ممکن است ساقه، دانه، برگ یا حتی ریشه گیاه باشند. دمنوش‌ها به روش‌های متفاوتی آماده و تهیه می‌شوند که در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم.

تفاوت چای، جوشانده و دمنوش

چای از دم کردن گیاه خشک شدۀ چای یا همان کاملیا حاصل می‌شود. چای در کشور ایران روی بخار و آهسته دم می‌کشد.

اما دمنوش ممکن است به روش‌های مختلفی تهیه شود. گاهی از لیوان مخصوص دمنوش استفاده می‌شود و گاهی درون قوری روی بخار غیر مستقیم آماده می‌شود.

جوشانده‌ها باید درون قوری استیل و روی حرارت مستقیم به مدت زمان لازم جوشانده شود. جوشانده‌ها اغلب خاصیت دارویی دارند.

دمنوش گیاهی بهاره

بهترین دمنوش‌ها برای فصل بهار، گیاهانی هستند که طبع‌شان به سرد و خشکی نزدیک باشد زیرا بهار طبع گرم و ‌تر دارد. پوست نارنگی، چای ترش، چای گل محمدی، زالزالک و انواع چای میوه‌ای، بهترین گزینه‌های فصل بهار است.

برای تهیه چای میوه‌ای بهتر است در فصل زمستان، میوه‌ها را توسط یک فویل آلومینیوم روی بخاری یا با دستگاه میوه خشک کن، خشک کنید.

دمنوش گیاهی تابستانه

در فصل تابستان، اغلب از دمنوش‌هایی با طبع سرد و خنک استفاده می‌شود. دمنوش‌های گیاهی مناسب فصل تابستان شامل میوه‌ها و گیاهانی با طبع سرد و‌ تر خواهد بود. کاسنی، به لیمو، بادرنجبویه، بابونه، رازیانه، گشنیز و زعفران، چای سفید و چای سبز از جمله محبوب‌ترین دمنوش‌های تابستانی است. البته در تابستان می‌توان به جای دمنوش‌های گیاهی از انواع سردنوش هم استفاده کرد. سردنوش‌ها شامل میوه‌ها و گیاهانی می‌شود که قابلیت استفاده در آب سرد را دارند.

دمنوش گیاهی پاییزه

فصل پاییز با غلبه سودا و طبع سرد و خشک همراه است. سرماخوردگی‌ها در این فصل رو به افزایش است. بهتر است در فصل پاییز از دمنوش‌هایی با طبع گرم استفاده کرد.

دمنوش نعنا، دارچین، زنجبیل و عسل، نعنا و دارچین و عسل، دارچین و لیموترش و عسل، زنجبیل و لیموترش و عسل، از محبوب‌ترین دمنوش‌های صبحگاهی و عصرگاهی فصل پاییز است. دمنوش بابونه و عسل نیز قبل از خواب، نوعی دمنوش آرامش بخش محسوب می‌شود.

در این فصل به دلیل افزایش عفونت و بیماری‌های ویروسی می‌توان از دمنوش‌های گیاهی نظیر نعنا و پونه به همراه عناب که برای عفونت مناسب هستند، استفاده کرد.

یکی دیگر از مشکلات فصل پاییز، افزایش غلظت خون است. در افرادی که به بیماری غلظت خون مبتلا هستند، توصیه می‌شود که سودا و غلظت خونشان را در فصل پاییز کنترل کنند. استفاده از دمنوش‌های حاوی زرشک، چای ترش و عناب برای این افراد بسیار مناسب است. البته بهتر است این دمنوش‌ها با مصلح خود همراه شوند

دمنوش گیاهی زمستانه

دمنوش‌های مناسب هر فصل کدام است؟

دمنوش گیاهی که در فصل زمستان استفاده می‌شود، باید گرمای بدن را تأمین کند. دمنوش‌های خاص فصل زمستان شامل انواع دمنوش ترکیبی با زنجبیل، اسطوخودوس، گزنه، دارچین، رازیانه، نعناع، زیرفون، به، گلپر و مرزنگوش است. برخی از این گیاهان نظیر مرزنگوش خاصیت درمانی برای سرماخوردگی و آنفولانزا را دارند. برخی دمنوش‌های ترکیبی نظیر ماسالا و دمنوش‌های همراه با جین سینگ نیز مناسب فصل زمستان هستند.

دمنوش گیاهی آرامش بخش

هر دمنوش گیاهی که ترکیبی از دمنوش بهار نارنج، گل گاو زبان، سنبل الطیب، بابونه، اسطوخودوس، گل محمدی، گل ساعتی را به همراه داشته باشد، دمنوش آرام بخش محسوب می‌شود. در ادامه چند دمنوش آرامش بخش را به شما معرفی می‌کنیم.

دمنوش گل گاو زبان

این دمنوش از ترکیب گل گاو زبان، سنبل الطیب و لیموعمانی تهیه می‌شود. کافی است درون یک قوری چینی این ترکیب را به همراه کمی نبات دم کنید. پانزده دقیقه کافی است تا یک فنجان خوشرنگ دمنوش گل گاو زبان حال شما را خوب کند.

آشنایی با خواص دمنوش ها به برای اعصاب

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه، از قدیمی‌ترین دمنوش‌های ایرانی است و به دلیل فوایدی که برای بانوان دارد، به آن دمنوش بانوان هم می‌گویند. از این دمنوش برای رفع سردرد، رفع کم خوابی و بی‌خوابی، تقویت پوست و مو، روماتیسم و… استفاده می‌شود. این دمنوش گیاهی را می‌توان همراه با عسل و شکر سرخ یا شکر قهوه‌ای میل کرد.

دمنوش گیاهی گل محمدی

کمی گل محمدی و بهار نارنج به همراه زعفران، می‌تواند ترکیبی پر انرژی و سرشار از آرامش برای شما مهیا کند. دمنوشی معطر و شادی‌آور که حال شما را عوض می‌کند.

دمنوش گیاهی گل ساعتی

برای تهیه دمنوش گیاهی گل ساعتی کافی است مقدار مشخصی از این گیاه را در آب جوش ریخته و پس از ده دقیقه آن را صاف کنید و با عسل یا نبات میل کنید.

دمنوش گیاهی اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس یا لاوندر، گیاهی با خاصیت آرام بخشی قوی و بوی فوق‌العاده است که حتی در صنعت عطر و لوازم آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. استفاده از کمی عطر یا روغن اسطوخودوس قبل از خواب می‌تواند باعث رفع بی‌خوابی شود. دمنوش اسطوخودوس، به عنوان داروی ضد افسردگی می‌تواند رگ‌های قلب را باز کند و سودای مغز را از بین ببرد. به اسطوخودوس در طب سنتی، جاروی مغز هم می‌گویند.

برای تهیه دمنوش گیاهی اسطوخودوس، ۳ قاشق چایخوری از برگ‌های ریز و جوان اسطوخودوس را با یک لیوان آب جوش مخلوط و روی حرارت غیر مستقیم دم نمایید. در صورتی که طبع سردی دارید می‌توانید از کمی دارچین و نبات به همراه این دمنوش گیاهی استفاده کنید.

معرفی قوی ترین دمنوش خواب آور و نکاتی برای مصرف آن

دمنوش گیاهی لاغری

دمنوش گیاهی لاغری

دمنوش‌های گیاهی لاغری و تناسب اندام حاوی ترکیب‌هایی است که خاصیت چربی زدایی و کاهش وزن دارد.
لازم است دقت کنید که برخی دمنوش‌های گیاهی لاغری، حاوی گیاهان مسهل، نظیر سنا است. از این رو در مصرف آن‌ها باید جانب احتیاط رعایت شود. در این دمنوش‌های گیاهی، اغلب از گزنه، زنجبیل، دارچین، به، سیب، لیموترش، کرفس، چای سبز و چای ترش استفاده می‌شود. در ادامه چند دمنوش لاغری مفید را به شما معرفی می‌کنیم.

دمنوش گزنه

دمنوش گزنه برای لاغری، رفع خستگی، کاهش درد‌های بانوان، درمان بیماری‌های پوستی و بالا بودن قند خون مناسب است. برای تهیه دمنوش گیاهی گزنه، باید برگ خشک شدۀ این گیاه را به همراه آب جوش روی حرارت غیر مستقیم دم کرد و با عسل میل نمود.

دمنوش چای ترش

دمنوش‌های ترش، اغلب خاصیت چربی سوزی دارند. چای ترش نیز علاوه بر خاصیت ضد سرطان و ضد افسردگی بودن، به شدت چربی سوز و لاغر‌کننده است. این دمنوش گیاهی برای رفع کسالت و خستگی نیز مفید است. دقت کنید که اگر فشارتان پایین است، این دمنوش را کمتر و با نبات یا عسل میل کنید.

برای خرید دمنوش های متنوع از فروشگاه ما دیدن کنید.

دمنوش سیر، عسل و لیمو

این دمنوش فوق‌العاده برای لاغری را می‌توانید به عنوان میان وعده در میانه روز میل نمایید. یک قاشق مربا خوری سیر را با عسل و ورقه لیموترش یا آب لیموترش در یک لیوان آب جوش یا در لیوان دمنوش بریزید و پانزده دقیقه بعد میل نمایید.

دمنوش گیاهی زیره، زنجبیل، چای سبز و نعنا

آنچه همه خوبان دارند، این دمنوش گیاهی لاغری، یکجا دارد. این دمنوش که به چای عربی نیز شهرت دارد ترکیبی بی‌نظیر برای لاغری است.

دمنوش گیاهی سرماخوردگی

در فصول پاییز و زمستان، استفاده از دمنوش گیاهی برای پیشگیری یا رفع علائم سرماخوردگی، طرفداران زیادی دارد. در ادامه چند دمنوش گیاهی مهم را برای سرماخوردگی معرفی می‌کنیم.

دمنوش رزماری

رزماری، همان گیاه اکلیل کوهی است که از خانواده گیاهان نعنایی محسوب می‌شود. مجموعۀ این گیاهان، خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و علاوه بر حفظ جوانی و سلامت پوست و مو، در درمان درد نیز مؤثر هستند. رزماری به دلیل داشتن آهن، کلسیم، پتاسیم، فیبر و فلانوئید و ویتامین‌های آ، ب و ث، خواص فراوانی دارد. از دمنوش گیاهی رزماری برای درمان سرماخوردگی، درد‌های معده و دستگاه گوارش، درد مفاصل، رفع بوی بد دهان، روماتیسم و… استفاده می‌شود.

دمنوش آویشن

بسیاری از شربت‌ها و دارو‌های گیاهی سرماخوردگی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، حاوی آویشن است. این دمنوش گیاهی، برای درمان سرفه و سرماخوردگی بسیار مؤثر است. دمنوش آویشن برای از بین بردن میکروب‌های روده و عفونت بدن نیز بسیار پرکاربرد است. دمنوش آویشن در زمان سرماخوردگی، به همراه عسل در ابتدای صبح و شب قبل از خواب توصیه می‌شود.

دمنوش چای سبز و دارچین

دارچین با دارا بودن خاصیت آرام بخشی، ضد التهاب و نشاط‌آور بودن، علاوه بر درمان سرماخوردگی، باعث کاهش کلسترول می‌شود. چای سبز هم خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و هم سم زدای خوبی است. این گیاه مفید به همراه دارچین ترکیبی آرامش بخش را آماده می‌کند که می‌تواند روز شما را از نو بسازد. دقت کنید که مصرف بیش از دو بار در روز توصیه نمی‌شود.

دمنوش گیاهی ضد پیری

بسیاری از افراد مخصوصاً خانم‌ها به دنبال دمنوش‌های ضد پیری هستند. دمنوش‌های ضد پیری، دمنوش‌هایی حاوی ویتأمین E هستند. از جمله دمنوش‌های ضد پیری، می‌توان به بنفشه فرنگی، جینسینگ، جینگو، گیاه آب بشقابی، گزنه، گیاه دم اسبی و زنجبیل اشاره کرد.

شاید پیدا کردن برخی از این گیاهان در ایران کار مشکلی باشد. به علاوه این گیاهان به دلیل انرژی‌زا بودن باید با احتیاط مصرف شوند. اغلب این گیاهان برای کسانی که مشکلات کبدی دارند یا خانم‌های شیرده و باردار مناسب نیست.

دمنوش گیاهی تسکین دهنده( دمنوش مسکن درد)

دمنوش گیاهی تسکین دهنده( دمنوش مسکن درد)

گاهی برخی بیماری‌ها نظیر درد‌های استخوانی یا درد‌های پیش از قاعدگی با یک دمنوش گیاهی تسکین می‌یابند. از جمله گیاهانی که برای کاهش انقباضات عضلانی و تورم و درد مفید هستند می‌توان به رازیانه، دارچین، زنجبیل، ریحان، زیرفون و دمنوش بابونه اشاره کرد.

دمنوش گیاهی رازیانه

رازیانه از جمله دمنوش‌های گیاهی است که می‌تواند هورمون زنانه را در بدن افزایش دهد. به همین دلیل برای درد‌های ناشی از سندروم پیش از قاعدگی و همچنین دیگر مشکلات هورمونی کاربرد دارد. دمنوش گیاهی رازیانه نیز برای مادران شیرده جهت افزایش شیر بسیار مقوی و چاره ساز است.

دمنوش دارچین

از جمله دمنوش‌های گیاهی که می‌تواند درد را تسکین دهد، دمنوش دارچین است. حتی اگر دارچین به تنهایی مصرف نشود و چند چوب دارچین در چای روزانه خود بیندازید، می‌توانید تأثیر شگرف آن را ببینید.

دمنوش زیرفون

این دمنوش آرامش‌بخش، برای بی‌خوابی و رفع سردرد میگرن استفاده می‌شود. هم چنین درد معده را تسکین می‌دهد و سم زدای بسیار قوی است.

در صورتی که مصرف‌کننده، خانم باردار یا شیرده یا فردی مبتلا به مشکلات قلبی باشد، نمی‌تواند از این دمنوش استفاده کند. زیرفون به تنهایی یا با گیاهانی نظیر چای سبز، بادرنجبویه و به لیمو استفاده می‌شود.

دمنوش گیاهی معطر

دمنوش‌های معطر شامل دسته دمنوش به لیمو، بهارنارنج، زعفران، گل محمدی، بادرنجبویه، پوست پرتقال، دمنوش دارچین، لیمو، آویشن و قاصدک است. هر دمنوش گیاهی که ترکیبی از این گیاهان را داشته باشد، هوش از سرتان می‌برد.

دمنوش به

پاییز و زمستان فصل به است. کمی به را رنده کنید و روی یک فویل آلومینیومی روی بخاری انداخته و آن‌ها را خشک کنید. سپس به‌ها را درون یک ماهی تابه بدون روغن تفت دهید. کمی که تیره شدند، آماده هستند. اجازه دهید سرد شوند، سپس به‌های آماده را درون یک ظرف شیشه‌ای ریخته و به عنوان دمنوش گیاهی به استفاده کنید.

می‌توانید چند پر گل محمدی را با این دمنوش مخلوط کنید یا از غنچه گل محمدی استفاده کنید. سیب را نیز می‌توان به همین ترتیب آماده کرد. با توجه به اینکه طبع به، گرم و طبع سیب سرد است، مخلوط این دو می‌تواند یک دمنوش گیاهی با طبع معتدل بسازد.

دمنوش بهارنارنج

بهارنارنج را می‌توان به همراه چای سیاه یا چای سبز دم کرد. اما این گیاه خوش عطر به تنهایی یا به همراه گل محمدی و زعفران هم ترکیب فوق‌العاده‌ای می‌سازد.

نکات مهم برای استفاده از دمنوش‌ گیاهی

نکات مهم برای استفاده از دمنوش گیاهی

استفاده از دمنوش گیاهی صرفاً به دلیل گیاهی بودن بی‌خطر نیست. در ادامه چند نکته مهم یادآوری می‌شود:

  • نکته مهم برای دمنوش‌ها این است که بهتر است دمنوش به اندازه مصرف یک وعده آماده شود و تازه تازه مصرف شود، زیرا پس از ماندن به مدت طولانی ممکن است سمی شود. لازم است بدانید که برخی گیاهان نظیر زنجبیل، کاسنی، شیرین بیان و رازیانه نباید دم شوند.
  • چنانچه خانم باردار یا شیرده هستید، هنگام استفاده از دمنوش‌ها باید با پزشک خود مشورت نمایید. بعضی از دمنوش‌های گیاهی نظیر گل ختمی، قاعده‌آور هستند و ممکن است باعث سقط جنین شود.
  • در صورتی که مشکلات کبدی یا قلبی دارید، در استفاده از دمنوش‌های گیاهی بیشتر دقت کنید.
  • هر دمنوش گیاهی برای کودکان مناسب نیست. برای کودکان می‌توان از دمنوش گیاهی به، سیب، نعنا، بهارنارنج، گل محمدی و از این قبیل گیاهان ساده و در دسترس استفاده کرد.
  • برخی دمنوش‌ها باید در قوری چینی دم شوند و هرگز نباید از ظرف فلزی برای دم کشیدن آن‌ها استفاده کرد.
  • به طبع جسم خود دقت کنید. اگر طبع گرمی دارید، در خوردن دمنوش‌های گرم و اگر طبع سردی دارید در خوردن دمنوش سرد زیاده روی نکنید.
  • برخی دمنوش‌های گیاهی به دلیل طبع گرم و خشک خود، بدن را خشک می‌کنند. سعی کنید این دمنوش‌ها را مخصوصاً در فصل پاییز در حد اعتدال و به همراه مصلحاتشان مصرف کنید.
  • در صورتی که داروی شیمیایی مصرف می‌کنید برای استفاده از دمنوش‌ها دقت کنید. برخی دمنوش‌ها می‌تواند در عملکرد دارو‌هایتان اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال دمنوش گزنه را نمی‌توان همراه با دارو‌هایی نظیر دارو‌های ضدافسردگی یا آنتی هیستامین‌ها مصرف کرد یا چای کوهی در عملکرد قرص‌های جلوگیری از بارداری اختلال ایجاد می‌کند.

پس قبل از مصرف دمنوش گیاهی، ابتدا شرایط خود را بررسی، سپس دمنوش گیاهی مناسب را انتخاب و مصرف نمایید.

0دیدگاه

شماهم توی این بحث شرکت کنید

دیدگاهی وجود ندارد.