گیاهان دارویی با خواص متنوع خودشان، می‌توانند تاثیر مثبتی روی سلامت جسمی و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف داشته باشند. یکی از کاربردهای برخی از گیاهان دارویی، کاهش استرس و اضطراب و بهبود سلامت روحی است. اگر هر روز استرس زیادی را تجربه می‌کنید، نوشیدن یک فنجان دمنوش آرامش اعصاب به شما کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید. فقط کافیست که با نحوه تهیه انواع بهترین دمنوش آرامش بخش آشنایی داشته باشید. در ادامه‌ی این مطلب در وبسایت هیرکانوش، شمارا با بهترین دمنوش‌های آرامش اعصاب آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

هیرکانوش یک شرکت معتبر جهت خرید دمنوشهای ارگانیک، آماده‌ی خدمات رسانی و مشاوره‌ی رایگان در خصوص انتخاب مناسب‌ترین دمنوش برای شماست.

فواید استفاده از دمنوش آرامش اعصاب

دمنوش آرامش اعصاب که معمولا از ترکیب چند گیاه مختلف تشکیل می‌شود، می‌تواند فواید بسیار زیادی روی کاهش استرس و اضطراب شما داشته باشد. با مصرف این دمنوش‌ها، می‌توانید اضطراب بدون دلیل خود را کاهش دهید و خواب آرام‌تری داشته باشید. افرادی که به دلیل داشتن استرس و اضطراب، قادر به کنترل زندگی و شرایط خودشان نیستند می‌توانند از دمنوش آرامش بخش استفاده کنند و از خواص این دمنوش‌ها بهره‌مند شوند. بنابراین، از جمله خواص دمنوش‌های آرامش بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طرز تهیه انواع دمنوش برای آرامش اعصاب

گیاهان دارویی متفاوتی وجود دارند که می‌توانند برای تهیه دمنوش آرامش اعصاب مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین قطعا شما می‌توانید دمنوش‌های بسیار متنوعی را تهیه کنید و دستور تهیه هر کدام از آن‌ها نیز با هم متفاوت است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با طرز تهیه انواع دمنوش برای آرامش اعصاب آشنا کنیم.

  1. دمنوش نعناع و لیمو ترش

دمنوش نعناع و لیمو ترش

نعناع یکی از گیاهانی است که می‌تواند تاثیر زیادی روی کاهش استرس داشته باشد. مصرف چای نعناع به همراه لیمو باعث کنترل استرس شده و آرامش شما را بهبود می‌بخشد. برای تهیه این دمنوش آرامش اعصاب کافیست که مقداری نعناع خشک شده را در یک فنجان آب بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد. پس از گذشت 15 دقیقه، می‌توانید دمنوش خودتان را با چند قطره لیمو ترش میل کنید.

  1. دمنوش نعناع، زنجبیل و شیرین بیان

دمنوش نعناع، زنجبیل و شیرین بیان

زنجبیل و شیرین بیان طعم ادویه خوشمزه‌ای دارند و می‌توانند تاثیر زیادی روی سلامت جسمی شما داشته باشند. اگر می‌خواهید استرس و اضطراب خودتان را کاهش دهید، باید از ترکیب این دو گیاه با نعناع استفاده کنید. برای تهیه دمنوش نعناع، زنجبیل و شیرین بیان کافیست که مقداری از این گیاهان را با هم مخلوط کرده و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. دقت کنید که یک تکه زنجبیل برای تهیه این دمنوش کافیست و نیازی به مصرف بیشتر از این مقدار نخواهد بود.

  1. دمنوش اسطوخودوس و نعناع فلفلی

دمنوش اسطوخودوس و نعناع فلفلی

اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی است که به کاهش استرس و اضطراب شهرت دارد. ترکیب اسطوخودوس و نعناع فلفلی، می‌تواند یک دمنوش آرامش اعصاب فوق العاده باشد. کافیست که یک قاشق اسطوخودوس را با یک قاشق نعناع فلفلی ترکیب کنید و اجازه دهید با یک لیوان آب جوش دم بکشد.

  1. دمنوش بابونه و پوست پرتقال

دمنوش بابونه و پوست پرتقال

اگر از دمنوش‌های قدیمی خسته شده‌اید و می‌خواهید یک دمنوش آرامش اعصاب فوق العاده داشته باشید، ما به شما دمنوش چای بابونه و پوست پرتقال را پیشنهاد می‌کنیم. پوست پرتقال شیرین طعم فوق العاده‌ای به دمنوش بابونه می‌دهد. فقط کافیست که یک قاشق بابونه را با چند تکه پوست پرتقال خشک شده مخلوط کنید و اجازه دهید که این چای به خوبی دم بکشد.

  1. دمنوش گزنه و عسل

دمنوش گزنه و عسل

گزنه یکی از گیاهان دارویی است که می‌تواند برای کاهش استرس و آرامش اعصاب مورد استفاده قرار گیرد. پس اگر به دنبال یک دمنوش آرامش اعصاب ساده هستید، می‌توانید یک قاشق گزنه را در آب جوشیده بریزید و اجازه دهید تا 20 دقیقه دم بکشد. پس از آن می‌توانید این دمنوش را با قاشق چایخوری عسل شیرین کرده و میل کنید.

  1. دمنوش اسطوخودوس و چای سیاه

دمنوش اسطوخودوس و چای سیاه

دمنوش اسطوخودوس، یکی از دمنوش‌های فوق العاده برای کاهش استرس و اضطراب است. این دمنوش می‌تواند آرامش شما را تقویت کند و خواب شبانه خوبی به شما بدهد. فقط کافیست که مقداری چای سیاه را با اسطوخودوس دم کنید. این دمنوش می‌تواند جایگزین خوبی برای چای عصرانه شما باشد.

  1. چای گل رز و پوست لیمو

چای گل رز و پوست لیمو

دمنوش گل رز، یکی از دمنوش‌های فوق العاده برای آرامش اعصاب است. اگر دوست دارید که از فواید گل رز بهره‌مند شوید و احساس آرامش زیادی در طول روز داشته باشید، کافیست که یک فنجان از این چای را در پایان روز بخورید و از فواید آن بهره‌مند شوید. چای گل رز به همراه پوست لیمو، یک دمنوش ترش و شیرین برای شما به وجود می‌آورد. می‌توانید برای خوش طعم تر کردن این دمنوش تکه‌های سیب نیز به آن اضافه کنید.

  1. دمنوش بادرنجبویه، اسطوخودوس و گل رز

دمنوش بادرنجبویه، اسطوخودوس و گل رز

بادرنجبویه، یکی از انواع گیاهانی است که می‌تواند برای تهیه دمنوش آرامش اعصاب مورد استفاده قرار گیرد. اگر به دمنوش‌های ترکیبی علاقه مند هستید، می‌توانید از دمنوش بادرنجبویه، اسطوخودوس و گل رز استفاده کنید که فواید بسیار زیادی برای بدن شما دارد. این دمنوش با ترکیب 1 قاشق چای خوری گل رز، اسطوخودوس و بادرنجبویه تهیه می‌شود. اگر آخر شب این دمنوش را میل کنید، یک خواب فوق العاده راحتی را تجربه خواهید کرد.

  1. دمنوش به و لیمو

دمنوش به و لیمو

به یکی از انواع میوه‌هایی است که فواید بسیار زیادی برای بدن دارد و می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب شود. مصرف چای به، برای همه افراد مفید است. چرا که هم بدون کافئین است، هم می‌تواند جایگزین خوبی برای چای سیاه باشد. برای تهیه دمنوش به، کافیست که حدود 1 الی 2 قاشق به خرد شده را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید. سپس اجازه دهید که به مدت 20 دقیقه دم بکشد. در نهایت می‌توانید چند قطره لیمو در دمنوش بچکانید یا اینکه از لیمو خشک استفاده کنید.

  1. دمنوش دارچین و عسل

دمنوش دارچین و عسل

دارچین یکی از انواع ادویه‌هایی است که با عطر آرامش بخش خودش، می‌تواند برای دمنوش آرامش بخش نیز مورد استفاده قرار گیرد. دو قاشق چای خوری دارچین خرد شده را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. در نهایت یک دمنوش دارچین خوش طعم تهیه می‌شود که بو کردن آن نیز به شما آرامش می‌دهد. می‌توانید برای خوش طعم تر کردن این دمنوش، یک قاشق عسل نیز به آن اضافه کنید.

بهترین دارو برای آرامش اعصاب

داروهای شیمیایی زیادی برای آرامش اعصاب وجود دارند که معرفی آن‌ها کار سختی نیست؛ اما اجازه دهید که این کار را نکنیم. چون متاسفانه بسیاری از مردم ایران بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف داروهای شیمیایی برای کاهش استرس می‌کنند و عوارض بسیار زیادی را به بدن خودشان وارد می‌کنند. مصرف داروهای شیمیایی برای آرامش اعصاب، معمولا اعتیاد آور است و حتما باید با تجویز پزشک انجام شود.

در صورتی که پزشک متخصص داروی خاصی را برای کاهش استرس و آرامش اعصاب شما تجویز کرده، مجاز به مصرف آن هستید. در غیر این صورت هرگز از آن‌ها استفاده نکنید. نکته مهم دیگر اینکه برخی از داروهای آرامش اعصاب می‌توانند با دمنوش‌های آرامش بخش تداخل داشته باشند. از این رو برای مصرف این دو نوع دارو حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

بهترین زمان مصرف دمنوش آرامش بخش چه زمانی است؟

اینکه شما در چه ساعتی از روز حداکثر استرس خودتان را تجربه می‌کنید، می‌تواند یک راهنمایی برای تعیین بهترین زمان مصرف دمنوش آرامش بخش باشد. معمولا افراد در طول شب و در حین خواب حداکثر استرس روزانه خودشان را تجربه می‌کنند. از طرفی به دلیل اینکه اکثر دمنوش‌های آرامش بخش می‌توانند باعث بهبود کیفیت خواب شوند، توصیه می‌شود که حدود 3 الی 4 ساعت قبل از خواب این دمنوش‌ها را مصرف کنید. به طور مثال، اگر قرار است شب ساعت 12 بخوابید، بهتر است که دمنوش خودتان را ساعت 8 شب میل کنید.